Nowe Technologie Dla Dziewczyn - Dziewczyny zdobyły politechniki w światowy dzień kobiet w ICT Nowe Technologie dla Dziewczyn

Aktualności

Dziewczyny zdobyły politechniki w światowy dzień kobiet w ICT

4 tys. dziewczyn wzięło udział w kulminacji akcji "Dziewczyny na politechniki!" - Ogólnopolskim Dniu Otwartym Tylko Dla Dziewczyn. Akcja organizowana 23 kwietnia przez Fundację Edukacyjna Perspektywy wraz z Konferencją Rektorów Polskich Uczelni Technicznych miała miejsce na 18 politechnikach i wydziałach ścisłych w całym kraju. Była to też okazja do świętowania Światowego Dnia Kobiet w ICT - przyszłe studentki miały okazję poznać radość programowania, poznać prawdziwe geek-girls oraz zaaplikować o udział w pierwszym w Polsce programie stypendialnym dla studentek informatyki - "Nowe technologie dla dziewczyn".

Akcja "Dziewczyny na politechniki!" zorganizowana została po raz ósmy. Na uczestniczki Ogólnopolskiego Dnia Otwartego Tylko Dla Dziewczyn czekało mnóstwo atrakcji: biegi w kasku, łaziki marsjańskie, walki robotów, drukarki 3D, drony, bolidy, gry miejskie, eksperymenty i spotkania z inspirującymi paniami-inżynierkami oraz ogólnopolska rywalizacja dla zapalonych fejsbukowiczek - "Wielka Bitwa na Selfie". Dziewczyny uczyły się też kodować, projektować, stepować, a nawet gotować.... potrawy kuchni molekularnej.

W tym roku podczas Dnia Otwartego szczególny nacisk położony został na Kierunki informatyczne - także w związku ze Światowym Dniem Kobiet i Dziewcząt w ICT, którego akcja "Dziewczyny na politechniki!" jest partnerem.

Branża informatyczna w Polsce i na świecie od lat charakteryzuje się niskim wskaźnikiem zatrudnienia kobiet - od kilku do kilkunastu procent. Dodatkowo, jak pokazuje raport "Kobiety na politechnikach 2015" - od kilku lat obserwujemy w naszym kraju niepokojącą tendencję zmniejszania się liczby studentów kierunków związanych z informatyką i telekomunikacją w ogóle. Kobiet jest wśród nich około 13. procent.

Dlatego też Fundacja Edukacyjna Perspektywy i firma Intel zdecydowały się na wsparcie utalentowanych maturzystek i studentek wiążących swoją przyszłość z branżą technologiczną i stworzenie programu stypendialnego "Nowe technologie dla dziewczyn". Inicjatywa ma na celu zachęcenie dziewczyn do zainteresowania nowymi technologiami i wykształceniem, które wiąże się z ich tworzeniem. Stypendystki otrzymają 12 000 pln (brutto) na rok, wsparcie mentorów i mentorek Intela oraz szansę na staż zawodowy.

Stypendia promowane były w ramach Dnia Otwartego na AGH w Krakowie, na Politechnice Warszawskiej, na Politechnice Łódzkiej, na Politechnice Wrocławskiej, na Politechnice Gdańskiej i na Politechnice Poznańskiej.

Więcej informacji: www.dziewczynynapolitechniki.pl