Nowe Technologie Dla Dziewczyn - Stypendystki II edycji wybrane! Nowe Technologie dla Dziewczyn

Aktualności

Stypendystki II edycji wybrane!

25 młodych kobiet - maturzystek i studentek kierunków informatycznych z uczelni w całej Polsce otrzyma 5 października stypendia programu "Nowe technologie dla dziewczyn". Wybrano je spośród ponad 600 kandydatek.

"Nowe technologie dla dziewczyn" to pionierski w Polsce program stypendialny dla młodych kobiet wiążących swoją przyszłość z branżą informatyczną. Firma Intel Technology Poland wspólnie z Fundacją Edukacyjną Perspektywy już po raz drugi zaoferowała maturzystkom i studentkom kierunków technicznych unikatowy program wspomagania ich rozwoju.

Stypendystki programu otrzymają zarówno wsparcie merytoryczne, jak i pomoc finansową. Znajdą się pod opieką mentora lub mentorki – doświadczonego pracownika firmy Intel. Otrzymają stypendium w wysokości 12 000 zło brutto, które pokryje część wydatków, jakie ponoszą w związku ze studiami. A w wakacje zostaną zaproszone na staż w gdańskim centrum badawczo-rozwojowym firmy Intel – największym ośrodku R&D Intela w Europie, lub w amerykańskiej siedzibie firmy.

Program stypendialny ma na celu zainteresowanie młodych kobiet branżą nowych technologii oraz kierunkami studiów, które wiążą się z ich tworzeniem. Celem programu jest udzielenie utalentowanym maturzystkom i studentkom wsparcia w nauce oraz w zakresie planowania i rozwoju kariery zawodowej w branży technologicznej. Spożytkowanie wielkiego potencjału kobiet w kluczowym dla cywilizacji obszarze nowych technologii jest bowiem warunkiem koniecznym dla jej rozwoju.

To pokolenie będzie tworzyć przyszłość nowych technologii, a one bardzo, bardzo potrzebują kobiet, ich świeżego spojrzenia i świetnych pomysłów. A także zaanagażowania i odpowiedzialności. - podkreśla dr Bianka Siwińska, dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

Chociaż liczba kobiet pracujących w branży informatycznej rośnie, wciąż jest to obszar zdominowany przez mężczyzn. Potrzeba inicjatyw, które otworzą drzwi do tego świata kobietom. Dlatego chcemy zainteresować maturzystki i studentki nowymi technologiami i związanym z nimi wykształceniem - mówi Michał Dżoga, Dyrektor Corporate & Government Affairs na region Europy, Intel.

Więcej studentek na kierunkach informatycznych (ale wciąż za mało)

Zarówno w Polsce, jak i na świecie branża informatyczna charakteryzuje się niskim wskaźnikiem zatrudnienia kobiet jest ich zaledwie od kilku do kilkunastu procent. A przecież za pierwszą w historii programistkę uważa się Adę Lovelace (córkę George’a Byrona), która stworzyła pierwszy opublikowany algorytm napisany z zamiarem wykonania na maszynie!

Od ubiegłego roku (i pierwszej edycji stypendium "Nowe technologie dla dziewczyn"), zaobserwowano niewielki wzrost zainteresowania kierunkami informatycznymi wśród kobiet – o 0,8%, podczas gdy od 5 lat systematycznie spada liczba mężczyzn studiujących kierunki z tej grupy. Sprawy idą zatem w dobrym kierunku, kobiety coraz częściej wierzą w swoje możliwości, ale z pewnością potrzebują aktywnego wsparcia.

Ubiegłoroczna, pierwsza edycja programu pokazała, że nie brakuje młodych kobiet wybitnie uzdolnionych w dziedzinie nowych technologii i zdeterminowanych do tego, aby osiągnąć w niej sukces. Warto im pomagać!

Dodatkowych informacji udziela:

Anna Wdowińska
Perspektywy
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 609 999 514

Informacja do pobrania .doc

 

Alumnitki 2016/2017

Bielak Agnieszka
AGH
Informatyka stosowana

Dranka Weronika
AGH
Automatyka i robotyka

Drobnik Karolina
Politechnika Łódzka
Informatyka

Frąckowiak Katarzyna
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy
Informatyka stosowana


Gołoś Anna
Politechnika Warszawska
Mechatronika

Kochmańska Patrycja
AGH
Informatyka stosowana

Łazuka Małgorzata
Politechnika Warszawska
Automatyka i robotyka

Oślizło Anna
AGH
Informatyka

Perlak Stefania
Politechnika Śląska
Informatyka

Piechota Jadwiga
AGH
Automatyka i robotyka

Roczniak Joanna
AGH
Informatyka

Sendorek Joanna
AGH
Informatyka

Śmiech Zuzanna
AGH
Elektortechnika

Stefaniak Justyna
AGH
Elektronika

Świtała Anna
Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy
Teleinformatyka

Szturemska Beata
Politechnika Poznańska
Informatyka

Trębacz Maja
Politechnika Warszawska
Informatyka

Wiśniewska Martyna
Politechnika Warszawska
Informatyka

Wochtman Natalia
Politechnika Warszawska
Informatyka

Wojtyńska Joanna
Politechnika Warszawska
Electrical Engineering

Wolska Katarzyna
Politechnika Warszawska
Informatyka

Woźniak Paulina
Politechnika Lubelska
Elektrotechnika

Zaporska Magdalena
Politechnika Poznańska
Automatyka i robotyka

Zdunek Agata
Politechnika Wrocławska
Informatyka

Zielińska Monika
Politechnika Poznańsk
Automatyka i robotykaa