Nowe Technologie Dla Dziewczyn - Stypendia w programie Nowe Technologie dla dziewczyn 2018 wręczone! Nowe Technologie dla Dziewczyn

Aktualności

Stypendia w programie Nowe Technologie dla dziewczyn 2018 wręczone!

To już czwarty raz kiedy 25 najzdolniejszych studentek z informatyki i kierunków pokrewnych otrzymuje stypendium w ramach prestiżowego programu stworzonego przez firmę Intel Technology Poland we współpracy z Fundacją Edukacyjną Perspektywy.

Przez najbliższy rok stypendystki otrzymają wsparcie finansowe i merytoryczne. Znajdą się pod opieką mentora lub mentorki doświadczonego pracownika firmy Intel. Otrzymają stypendium w wysokości 12 000 zło brutto, które pokryje część wydatków, jakie ponoszą w związku ze studiami. A w wakacje zostaną zaproszone na staż do Gdańska, gdzie znajduje się największy ośrodek R&D Intela w Europie, lub do amerykańskiej siedziby firmy.

Program stypendialny to niewątpliwe wsparcie dla wyjątkowo utalentowanych kobiet w branży IT. Chcemy je wspierać i pokazać wszystkim dziewczynom w Polsce, że taka ścieżka kariery jest dla nich, że nowe technologie potrzebują dziewczyn - powiedziała w czasie uroczystości dr Bianka Siwińska, dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. - To jest pokolenie, które będzie tworzyć przyszłość - ich świeże spojrzenie, nieszablonowe pomysły, zaangażowanie i przede wszystkim ciężka praca jest doceniana przez pracodawców, świat IT na nie czeka. Firma Intel już po raz trzeci razem z Fundacją Edukacyjną Perspektywy daje temu wyraz stwarzając wszystkim studentkom zainteresowanym nowymi technologiami, możliwość rozwoju, a w późniejszym czasie zatrudnienia. Potrzebni są liderzy, ludzie z wizją i pasją. Dziewczyny, zostałyście wybrane! To jest Wasz czas, Wasze miejsce, Wasza szansa. I nie jest to przypadek, że się tu znalazłyście, konkurencja była duża, wiele fantastycznych kobiet studiuje na polskich uczelniach, jednak to w Wy tutaj stoicie, i to będzie Wasz rok.

- To wspaniały, dający wymierne efekty program, wzorcowy dla tej części świata – powiedziała  Shelley Wagner, Partner Engagement Director, IntelStrasznie ważna jest konsekwencja w jego realizacji i wyznaczanie sobie celów długoterminowych – bo tylko tak można stworzyć prawdziwą zmianie. Dlatego Intel podejmuje to wyzwanie i deklaruje, że program będzie trwał jeszcze przez 20 lat!

W uroczystości, która odbyła się w gdańskim Centrum Badawczo-Rozwojowym firmy Intel wzięli udział także: Katarzyna Cichocka, koordynatorka programu z ramienia Intel Michał Dżoga Dyrektor Corporate & Government Affairs Intel na region Europy. Wszyscy podkreślali, jak duże znaczenie ma dla firmy wspieranie kobiet i tworzenie dla nich miejsc pracy. Na wręczenie stypendiów przybyli także przedstawiciele uczelni, dla których niewątpliwą satysfakcją jest takie wyróżnienie dla ich studentek. Byli m.in.:  dr hab. inż. Paweł Śniatała, Wydział Informatyki Politechniki Poznańskiej, dr inż. Ksawery Szykiedans  Prodziekan ds. studenckich, dr inż. Krzysztof Klauza Prodziekan ds. kształcenia dla kierunków Automatyka i Robotyka oraz Informatyka Akademii Górniczo Hutniczej.

Nowe technologie dla dziewczyn to pionierski w Polsce program stypendialny dla młodych kobiet wiążących swoją przyszłość z branżą informatyczną. Program ma na celu zainteresowanie młodych kobiet branżą nowych technologii oraz kierunkami studiów, które wiążą się z ich tworzeniem. Celem programu jest udzielenie utalentowanym maturzystkom i studentkom wsparcia w nauce oraz w zakresie planowania i rozwoju kariery zawodowej w branży technologicznej. Spożytkowanie wielkiego potencjału kobiet w kluczowym dla cywilizacji obszarze nowych technologii jest bowiem warunkiem koniecznym dla jej rozwoju. Zarówno w Polsce, jak i na świecie branża informatyczna charakteryzuje się niskim wskaźnikiem zatrudnienia kobiet jest ich zaledwie od kilku do kilkunastu procent. A przecież za pierwszą w historii programistkę uważa się Adę Lovelace (córkę George’a Byrona), która stworzyła pierwszy opublikowany algorytm napisany z zamiarem wykonania na maszynie! W Polsce tylko 14% studentów informatyki to kobiety. W korporacjach technologicznych jest ich jeszcze mniej. Niedobór specjalistów z zakresu nowych technologii już teraz szacuje się w Polsce na 50 000, a w Europie, do roku 2020 - na 1 milion. Trzy pierwsze edycje programu stypendialnego pokazały, że nie brakuje młodych kobiet wybitnie uzdolnionych w dziedzinie nowych technologii i zdeterminowanych do tego, aby osiągnąć w niej sukces. Warto im pomagać!

W tym roku 95 stypendystek spotka się na największym wydarzeniu dla kobiet w tej części świata „Perspektywy Women in Tech Summit”. Konferencja odbędzie się 27-28 listopada w Warszawie i zgromadzi 1000 utalentowanych kobiet z obszaru Tech i IT.

Więcej informacji o konferencji: https://www.womenintechsummit.pl/pl/

 

GALERIA ZDJĘĆ