Nowe Technologie Dla Dziewczyn - 3000 kobiet to dopiero początek! Nowe Technologie dla Dziewczyn

Aktualności

3000 kobiet to dopiero początek!

Przez dwa dni, 27 i 28 listopada, warszawską halę EXPO XXI opanowały utalentowane technologicznie kobiety z całego świata. W pierwszym kongresie Perspektywy Women in Tech Summit wzięło udział 3000 uczestników! Było to centrum rozmowy o przyszłości technologicznej i społecznej świata oraz wkładzie kobiet w rozwój tych obszarów. Warszawski kongres to pierwsze tego typu wydarzenie w Europie Środkowo-Wschodniej i Azji Centralnej (CEE&CA) adresowane do studentek kierunków informatycznych, profesjonalistek z firm technologicznych, naukowczyń i innowatorek. Wzięła w nim udział rekordowa liczba uczestniczek z Polski i Unii Europejskiej, a także z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Kazachstanu, Uzbekistanu i Tadżykistanu. Przyjechały studentki, pracownice firm technologicznych, uczennice liceów i techników. Na Perspektywy Women in Tech spędziły czas mądrze i pożytecznie, a pozytywne skutki tego spotkania odczuje gospodarka i – my wszyscy.

Uczestników Perspektywy Women in Tech Summit z całego świata przywitała na kongresie dr Bianka Siwińska, inicjatorka spotkania, dyrektor zarządzająca Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”. – To, że jest Was dzisiaj tak dużo (ogromna sala była wypełniona po brzegi – red.), to najlepszy dowód, jak bardzo potrzebne było takie spotkanie w naszej części Europy. Witajcie!

Podczas uroczystości otwarcia Mariya Gabriel, komisarz UE do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa mówiła o problemach, które sprawiają, że kobiety są niedoreprezentowane w branży IT. Wśród czynników utrudniających tę obecność wymieniała niewłaściwe wykształcenie, stereotypy, brak wzorców do naśladowania, słabo rozwinięte sieci biznesowe, małe wsparcie finansowe oraz fakt, że środowisko przedsiębiorców zamknięte jest dla kobiet. Pani komisarz zaproponowała zdecydowaną walkę ze stereotypami płciowymi, promowanie umiejętności cyfrowych i edukacji STEM wśród dziewcząt i kobiet, a także działania zachęcające kobiety do brania udziału w nowatorskich przedsięwzięciach.

Mariya Gabriel powiedziała też o kampanii „No Women No Panel” promowanej przez jej urząd. Zarówno ona, jak i jej koledzy z dyrekcji generalnej odmawiają udziału w panelach eksperckich, w których nie zasiadają kobiety lub są one zbyt słabo reprezentowane. Jak oceniła, zaczyna przynosić to dobre rezultaty – organizatorzy zaczynają zwracać uwagę na skład paneli i zapraszają więcej kobiet.

Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce, powołała się na raport firmy McKinsey, z którego wynika, że gdyby podjąć odpowiednie działania na rzecz równości kobiet, to do 2025 roku światowy PKB mógłby się zwiększyć o 12 bilionów dolarów. - Sukces kobiet to sukces firm i społeczeństw – podkreśliła, a zwracając się do uczestników konferencji powiedziała: Jesteście tu, aby wyzwolić tę siłę.

Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji, silnie zaakcentowała w swoim wystąpieniu, że kobiety nie powinny być oceniane przez pryzmat swojej płci, ale jako pełnoprawni, znakomici fachowcy w technologiach.

Już rano pierwszego dnia kongresu można było zorientować się, że jego powodzenie przerosło oczekiwania organizatorów. Ogromna hala EXPO XXI zapełniła się młodymi kobietami z Polski, Europy i Azji centralnej, które przysłuchiwały się dyskusjom panelowym, odwiedzały stoiska partnerów i brały udział w warsztatach. Specjalnie na kongres przyjechało 100 znakomitych mówców z 20 krajów świata. Dziesiątki tysięcy rozmów i spotkań podczas warszawskiego wydarzenia z pewnością zmienią życie uczestniczek kongresu, zapewniając im inspirację i wsparcie.

Dzięki władzom Warszawy, goście kongresu spędzili niezapomniany wieczór wieńczący pierwszy dzień obrad. Big Smart Celebration of Women in IT &Tech odbyła się w Centrum Nauki Kopernik – miejscu idealnym do rozmów o roli nauki i technologii w zmienianiu naszego świata na lepsze. Podczas gali wręczone zostały trzy równorzędne nagrody w konkursie Shesnovation – dla najlepszych kobiecych startupów. Nagrodę ufundowaną przez m.st. Warszawę wręczył wiceprezydent Paweł Rabiej. – Warszawa jest kobietą – powiedział prezydent – i potrzebuje innowacji, dlatego cieszę się, że mogę pogratulować laureatce tego konkursu.

Tygodniowy pobyt w akceleratorze startupów w Londynie ufundowała Ambasada Wielkiej Brytanii w Polsce, a nagrodę wręczył ambasador Jonathan Knott. Natomiast pobyt w Dolinie Krzemowej dla trzeciej zwyciężczyni został opłacony przez fundację Studyin, której reprezentant Szymon Lach serdecznie gratulował laureatce. Po części oficjalnej, goście kongresu mogli zwiedzać ekspozycję CNK, spojrzeć w gwiazdy w Planetarium Niebo Kopernika oraz zobaczyć spektakl w najbardziej elektryzującym teatrze w Polsce, czyli teatrze Wysokich Napięć.  

Dziękując i żegnając się z gośćmi kongresu, Bianka Siwińska zaprosiła wszystkich na kolejny, w listopadzie 2019.

Więcej informacji: http://womenintechsummit.pl/

fot. Krzysztof Wojciewski

fot. Wojciech Piskorski