Nowe Technologie Dla Dziewczyn - Perspektywy Women in Tech Summit 2020: To rok kobiet, nie tylko w technologiach Nowe Technologie dla Dziewczyn

Aktualności

Perspektywy Women in Tech Summit 2020: To rok kobiet, nie tylko w technologiach

8 grudnia o 9.00 rozpoczęła się największa w tej części Europy konferencja dla kobiet w technologiach Perspektywy Women in Tech Summit 2020. Jej trzecia edycja odbywa się, z konieczności, online, co jednak pozwala dotrzeć do jeszcze większej liczby odbiorców na całym świecie. - Rok 2020 jest dziwny i bardzo trudny. Dlatego tym bardziej potrzebujemy nadziei, inspiracji i technologii – powiedziała w czasie uroczystości otwarcia dr Bianka Siwińska, pomysłodawczyni Summitu.

- Kobiety dają tę nadzieję, ich głos płynie z serca i jest silny – podkreśliła dr Siwińska. - Pokazały, że potrafią walczyć o prawa człowieka, demokrację, wolność… Konferencja Perspektywy Women in Tech Summit w tym szczególnym roku jest potrzebna bardziej niż kiedykolwiek. Pozwala poczuć, jaka jest siła kobiet. Także w technologiach, bo kobiety w tej branży stanowią niesamowitą grupę. Mamy wielką siłę. Ale musimy pamiętać, że wielka siła wiąże się z wielką odpowiedzialnością.

W Grand Opening wzięli udział znakomici goście: Mariya Gabriel, Komisarz UE ds. Innowacji, Badań, Edukacji i Młodzieży, Leslie Scanlon, ambasador Kanady, Georgette Mosbacher, ambasador USA, Anna Budzanowska, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Bogumiła Kaniewska, rektorka UAM, Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i Justyna Orłowska, pełnomocniczka Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech.

Komisarz Mariya Gabriel powiedziała w swoim transmitowanym na żywo wystąpieniu: To wielka przyjemność i zaszczyt dla mnie otwierać największą konferencję dla kobiet w Europie. Rok 2020 jest rokiem pełnym wyzwań – ale też umożliwia nam budowanie Europy otwartej, tolerancyjnej i różnorodnej. Europa poszukuje i potrzebuje talentów technologicznych, wśród tych talentów są też kobiety, ale jest ich wciąż za mało. Po obecnym kryzysie gospodarka musi się odrodzić, dlatego ważne jest, by pozwolono kobietom odgrywać kluczową rolę w tej odbudowie. Chcemy widzieć kobiety na kluczowe pozycjach. Mariya Gabriel mówiła także, że świat technologii potrzebuje kobiet – ich umysłów, kreatywności, talentów. Dlatego potrzebne są programy mentoringowe i współpraca szkół, uniwersytetów i biznesu, by pomagać dziewczynom rozwijać ich zainteresowania w obszarze STEM. Pani Komisarz wielokrotnie podkreślała, jak ważne dla dziewczyn są wzorce osobowościowe, które pomagają uwierzyć w siebie i w swoje zdolności. Przypomniała, że w historii nauk ścisłych nie brakuje takich wzorców kobiecych, m.in. wspomniała wielką Polkę Marię Skłodowską-Curie.

Osobiście w inauguracji konferencji wzięła udział Leslie Scanlon, Ambasador Kanady w Polsce i na Białorusi. Deklarowała, że Kanada to kraj otwarty na kobiety, na ich obecność w firmach, na szeroko pojętą różnorodność na wszystkich szczeblach profesjonalnej struktury organizacji.

Georgette Mosbacher, Ambasadorka USA w Polsce, wskazywała na dobrodziejstwa technologii, jakie ujawnił obecny, pandemiczny rok. To właśnie technologia sprawiła, że możliwe było utrzymywanie kontaktu między ludźmi i normalne funkcjonowanie  społeczeństwa. Mosbacher mówiła: Kobiety konfrontują się z wieloma przeciwnościami, problemami, ale mimo to pozostają najwyższej klasy innowatorkami, łamią stereotypy. Stereotypy nie mogą nas, kobiet, powstrzymywać. Mamy instynkt przedsiębiorczości w sobie – ale jeśli nie podejmiemy wyzwania, to ktoś je podejmie za nas. Warto o tym pamiętać.

- Rok 2020 to rok kobiet – zauważyła z kolei prof. dr. hab. Bogumiła Kaniewska, rektorka UAM w Poznaniu. Wskazywała przy tym, że w Polsce w tym właśnie roku została wybrana niebywała dotąd liczba kobiet do władz rektorskich uczelni.